Kolorowy tydzień

Współczesny świat jest pełen zagrożeń. Bezpieczeństwo odgrywa istotną rolę w życiu dziecka. Wiek przedszkolny to czas, w którym dzieci powinny dowiedzieć się jak najwięcejo otaczającej rzeczywistości, która może nieść szereg rozmaitych zagrożeń. Dzieci muszą nauczyć się przewidywać i radzić sobie w sytuacjach zagrożenia poprzez właściwą ocenę niebezpieczeństwa. Przedszkole ma duży wpływ na kształtowanie osobowości dziecka, dlatego też należy jak najwcześniej rozpocząć systematyczne działania zmierzające do uświadomienia dzieciom grożących im niebezpieczeństw. W dniach od 3 do 7 czerwca zorganizowane zostały spotkania z różnymi specjalistami zawodowo związanymi z bezpieczeństwem i zdrowiem.

Kolorowy Tydzień rozpoczęliśmy spotkaniem z funkcjonariuszami policji z Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim. W poniedziałek dzieci, w niebieskich barwach powitały policjantów w przedszkolnych progach. Goście przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze i na podwórku, obowiązku zapinania pasów w samochodzie i podróżowaniu w fotelikach. Tłumaczyli dzieciom jak należy zachować się, gdy dziecko zaczepi ktoś obcy. Wyjaśnili jak należy poruszać się po drogach, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Przedszkolaki zapamiętają, że przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy biec ani spacerować, że trzeba przez nie przejść szybkim i zdecydowanym krokiem. Policjanci mówili o bezpiecznym zachowaniu w czasie wakacji. Funkcjonariusze przedszkolakom wręczyli odblaski. Spotkanie policjantów z naszymi wychowankami przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant jest przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą.

Wtorek to dzień, w którym nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie. Podczas spotkania nasi milusińscy dowiedzieli się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali nasi Goście. Strażacy zademonstrowali wykorzystywany w akcjach sprzęt oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże oraz sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Przedszkolaki dowiedziały się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu- dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze. Ogromną atrakcją było wejście do wozu strażackiego. Dzieci choć przez chwilę mogły poczuć się jak mali strażacy. Dla wszystkich, była to naprawdę wspaniała przygoda, podczas której wiele się nauczyliśmy.

W czwartek dzieci przyszły ubrane w kolor zielony. Tego dnia odwiedził nas patrol saperski z 2 pułku inżynieryjnego z Inowrocławia. Żołnierze opowiadali o swojej pracy, pokazywali sprzęt saperski. Przeprowadzili różnież pogadankę na temat zachowania się w czasie znalezienia podejrzanej paczki lub niewybuchu. Ciekawi jesteśmy ile przedszkolaków po tym dniu marzy o pracy w wojsku?

Piątek dzieci na spotkanie z ratownikami medycznymi przyszły ubrane w kolor pomarańczowy. Niestety z przyczyn niezależnych od nas spotkanie nie odbyło się. Tego dnia nauczyciele prowadzili zajęcia na temat zdrowia, ratownictwa medycznego jak również profilaktyki. Dzieci uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych.

Kolorowy Tydzień to wydarzenie, które daje dzieciom w atrakcyjny sposób, uregulować wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia. Dzieci poprzez wszystkie spotkania w tym tygodniu uświadomiły sobie jak ważną i niebezpieczną służbę pełnią wszyscy zaproszeni goście.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i wyszukiwanie ubrań w danym kolorze.

Hanna Betlińska