INNNI, ALE TACY SAMI

,, Dzieci przekraczają delikatną granicę poznania tego, co najwazniejsze,
a niewidoczne dla oka, bo dobrze widzi się tylko sercem...”

Integracja w naszym przedszkolu to wspólne ,,bycie razem” dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, dzieci o różnych możliwościach, potrzebach i zainteresowaniach jednoczących się we wspólnym działaniu. Nasze przedszkole stwarza przedszkolakom szansę na poznanie osób niepełnosprawnych, kształtując w nich szczególną wrażliwość na drugiego człowieka, na jego specyficzne potrzeby, na jego doskonałości i niedostatki. Przedszkolaki  uczą się tolerancji, szacunku, szczerości, przyjaźni i wyrozumiałości. Dzieci zdrowe i niepełnosprawne wzajemnie się poznają, oswajają ze swoją innością, wpływają na siebie, stwarzają sytuacje, które w naturalny sposób modyfikują zachowania. Naturalność reakcji wzmacnia zaufanie  i pomaga im w odnajdywaniu własnej tożsamości. Dlatego też tradycją naszej placówki jest udział dzieci, rodziców, zaproszonych gości w  projekcie integracyjnym „Inni, ale tacy sami”, realizację którego rozpoczęliśmy od obchodów Międzynarodowego  Dnia  Praw Dziecka oraz Dnia  Życzliwości i Pozdrowień. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy z nas ma  takie same prawa bez względu na  to czy jest osobą niepełnosprawną, czy w pełni sprawną, poznały także znaczenie słów życzliwość, przyjaźn i serdeczność. W tym dniu przedszkolaki z pozdrowieniami odwiedziły podopiecznych Domu Seniora „Pod topolami” oraz Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście. Kolejnym punktem naszego projektu był wyjazd grupy Muchomorki do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie, gdzie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności  aktorskie, taneczne i recytatorskie.  Miłym akcentem  było  także spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Wsi, którzy poprzez piękne piosenki  wzbudzili zachwyt wszystkich przedszkolaków oraz pracowników placówki.  Następnie odbyły się Andrzejki z udziałem  dzieci z klasy Oc Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Zabawy  nie było końca, a wspólna wróżby andrzejkowe dostarczyły wiele radości i uśmiechu. Razem z naszymi kolegami ze szkoły zorganizowaliśmy także wystawę prac plastycznych na temat „Niepełnosprawność w oczach dziecka”. Wspólne wychowanie i kształcenie integracyjne przynosi więc korzyści zarówno każdemu dziecku  jak i całej społeczności przedszkolnej, a w przyszłości pozwoli stworzyć bardziej wyrozumiale, tolerancyjne i pozytywnie nastawione społeczeństwo.

Podsumowaniem naszego projektu niech będzie cytat Marii Grzegorzewskiej:

„Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie”.

Katarzyna Dziubich