BIAŁO - CZERWONA MAJÓWKA

„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia, wspólna pamięć”.

Bogusław Wolniewicz

Miesiąc maj to odpowiedni moment na lekcję patriotyzmu skierowaną do naszych milusińskich.  Mimo trudów dnia codziennego nie możemy zapominać o naszej historii   i tożsamości narodowej ukształtowanej przez ponad tysiącletnią polską państwowość. Obowiązkiem rodziców i nauczycieli jest mówić o patriotyzmie oraz być  przede wszystkim żywym przykładem szacunku i miłości do Ojczyzny i jej symboli czyli godła, flagi  i hymnu. Mazurek Dąbrowskiego to piękna pieśń, która przypomina drogę do wolności naszych przodków, ale jest również elementem jednoczącym nas dziś w nowoczesnej Polsce, podczas świąt narodowych i imprez sportowych.  Biało-Czerwona Majówka jest czasem osłuchania i podejmowaniem próby śpiewania hymnu, czasem zaznajomienia się z poezją patriotyczną dla najmłodszych i wreszcie wielkim świętem barw narodowych. Flaga jako taka najbardziej przemawia do dzieci, symbol naszego kraju i jej kolory stają się bliskie sercom przedszkolaków. Podczas kolejnych majówek tworzyliśmy loga grup w kolorach narodowych, dzieci przebierały się w barwy biało - czerwone, tworząc żywą flagę. W tym roku postanowiliśmy wspólnymi siłami utworzyć flagę z przedmiotów codziennego użytku. Każdy przedszkolak przyniósł z domu po 2 przedmioty w kolorach białym i czerwonym. Na placu zabaw ułożyliśmy je w kształt flagi i pozwoliliśmy się później sfotografować.  Przez ten drobny gest przedszkolaki wyraziły szacunek i radość bycia małymi Polakami.

Magdalena Gregor